Школа для беременных

Все что необходимо знать о беременности и родах

Щоденний догляд за малюком

Зранку після нічного сну роздягніть дитину і покладіть її на сповивальний столик. Серветкою, змоченою в кип’яченій теплій воді, протріть обличчя малюка, складки за вухами, на шиї та всі інші складочки. Потім усі ці місця ретельно протріть сухим рушником або пеленкою. Підмийте дитину. Зробіть масаж і фізкультуру, якщо маля веде себе спокійно.
Обробіть ділянку пупка:

спочатку накапайте з піпеткирозчин перекису водню на пупкову ранку і зніміть всі струпики ваткою, потім капніть 70%-ий спирт або спиртовий розчин хлорофіліпту /До речі, за новими рекомендаціями обробляти пупкову ранку не потрібно. Якщо вона забруднилася випорожненнями або сечею, достатньо промити ділянку пупка кип’яченою водою з милом/. Якщо потрібно, змажте складочки кремом або кип’яченою олією. Обов’язково змажте шкіру і складочки під підгузником.

Одягніть дитину.

Початкова тривалість ранкової процедури — 1—2 хв; потім поступово збільшуйте її до 15—20 хв.
Як промивати очі
Зробіть із бинта /або вати/ дві подушечки — для обох очей. Змочіть бинт у відварі ромашки і обережно протріть кожне очко від зов нішнього кутика до внутрішнього. Відтак протріть сухим стерильним бинтом.Для промивання очей можна використовувати і відвари із звіробою, нагідок або волошки, а також кип’ячену воду.

Коли з’являються виділення, промивайте очі розчином фурациліну1 таблетку розчиніть у 100 мл кип’яченої води/ чи свіжою заваркою чаю. Можна також після промивання очей кип’яченою водою закласти за повіки очну тетрациклінову мазь. Якщо ситуація не поліпшилася упродовж 1—2 днів, зверніться до лікаря — він призначить відповідне лікування.
Як чистити ніс
У носику малюка може бути трохи слизу. Часто це перешкоджає йому вільно дихати. Змочіть ватні джгутики у воді бо фізіологічному розчині /1 ч. л. солі на 1 скл. кип’яченої води/ і протріть кожну ніздрю окремим джгутиком. Якщо кірочки не вдалося вичистити, закапайте в ніздрі по 2 краплі фізіологічного розчину або „Саліну”. Трохи почекайте — і знову обережно протріть носик.
Як мити вуха
Змоченими в кип’яченій воді ватними паличками протріть вушні раковини, починаючи з верхнього кутика і поступово опускаючись до нижнього. Промокніть стерильним бинтом. Не забудьте протерти за вушками! Зовнішні слухові ходи очищуйте від вушної сірки обережно, щоб не пошкодити барабанної перетинки.
УВАГА! Використовуйте для цього ватні джгутики, а не палички!
1

Як обрізати нігті

Нігті дітям можна обрізати з перших днів після народження. Для цього використовуйте спеціальні ножиці із заокругленими кінчиками, продезинфіковані спиртом. На руках нігті обрізають округло, 2 рази на тиждень. На ногах — по прямій, двічі на місяць.

Притримуйте зап’ясток лівою рукою, а правою обережно зрізайте нігті, трохи відтягуючи подушечки пальців. Якщо Ви випадково зачепили шкіру, одразу ж продезинфікуйте ранку розчином перекису водню і змажте зеленкою. Легше обрізати нігтики, коли малюк спить.
Як видалити лусочки на тім’ячку

Лусочки на тім’ячку — результат підвищеної секреції сальних залоз. За годину до купання змажте голову малюка кип’яченою олієюі надягніть тоненьку шапочку. Перед купанням зніміть шапочку і обережно помасажуйте голову дитини м’якою щіткою. Під час купання намильте голову шампунем і ретельно змийте. Після купання промокніть м’яким рушником. Якщо частина кірочок залишилась, то зчешіть їх щіткою. Якщо необхідно, повторіть процедуру під час наступного купання.
Як купати дитину

Частота: до 6 місяців дитину купають щодня, з 6 до 12 місяців — через день, після 1 року — не рідше, ніж 2 рази на тиждень.

Час: бажано перед вечірнім годуванням і сном.

Тривалість: перші купання — до 5 хв, наступні — 8—15 хв.

Вимоги до приміщення: температура повітря +22+24°С, двері і вікна зачинені, щоб не було перетягів.

Вимоги до води.

Купайте дитину у кип’яченій воді, поки не загоїться пупок. Для першого купання температура води має бути 37°С/виміряйте спеціальним термометром/. Потім її можна знижувати на 0,5°С упродовж 2 тижнів.

По черзі лийте у ванну холодну і гарячу воду, ретельно перемішуючирукою. Під час першого купання додайте у воду розчин перманганату калію /вода має забарвитися у світлорожевий колір/. Дитину можна купати також у відварах трав: ромашки, звіробою, календули, череди, кори дуба, листя подорожника, м’яти, деревію, фіалки триколірної, меліси /вода має бути світложовтого кольору/.

Банні аксесуари. Перед купанням приготуйте великий махровий рушник, пеленку, чистий одяг і підгузник.

Як тримати маля у воді. На дно ванни покладіть пеленку або раму з натягнутою тканиною, щоб маля не ковзало. Опускайте дитину у ванну на спині, щоб її голівка лежала на Вашій зігнутій в лікті руці. Цією ж рукою притримуйте малюка за верхню третину плеча. Другою рукою притримуйте дитину за сіднички і стегна. Опустіть малюка так, щоб його голова і 1/3 грудної клітки були над водою.

Як мити дитину.

Мийте малюка за принципом „зверху донизу”: спочатку голову від лоба до потилиці, потім шию, ручки, спинку, живіт і вже потім — ніжки і сіднички. Милом користуйтеся 1—2 рази натиждень /або коли малюк сильно забруднився/, найкраще — дитячим /без ароматизаторів/. Замість губки використовуйте рукавичку з м’якої тканини. Після того як Ви помили дитину, облийте її чистою водою.