Школа для беременных

Все что необходимо знать о беременности и родах

Як довго годувати дитину грудьми?

97% жінок можуть годувати грудьми, і лише 3% не можуть цього робити з певних визначених причин. Чому ж більшість жінок не використовують цей цінний дарунок природи і віддають перевагу «благам» цивілізації – штучному вигодовуванню? Питання особливо актуальне є у сьогоднішні дні.
Часто початок грудного вигодовування затьмарюється невпевненістю в собі, мамусі мучать себе запитаннями – чи зможу я годувати, чи буде у мене досить молока?

Але минає місяць, другий, півроку, рік… Дійшовши до цієї межі, мама відчуває двоїсті почуття… вона радіє, що годує свого малюка, але не знає, що робити в подальшому. Чи забрати у дитини те, що приносить йому багато задоволення чи продовжити годувати грудьми? В чому причина таких розумів? Чи це наш культурний стереотип? Бажання відірвати себе від дитини? Чи невпинний ритм життя? Як прийняти правильне рішення, не руйнуючи при цьому комфорт малюка, підірвавши довіру до себе? Щоб відповісти на ці питання, вартує згадати про ті міфи, які міцно засіли в нашому суспільстві і впливає на рішення мами.

Міф 1
Після року в молоці немає нічого корисного

Протягом другого року життя молоко не втрачає свою харчову цінність. Грудне молоко продовжує забезпечувати споживання основних харчових речовин після першого року життя, особливо білків, жирів, і більшості вітамінів.
З 12 по 23 місяць життя, 448 мл грудного молока забезпечує (Kelly Bonyata, BS, IBCLC):

— 29 % потреби в енергії
— 43 % потреби в білках
— 36 % потреби в кальцію
— 75 % потреби в вітаміні А
— 76 % потреби в фолатах
— 94 % потреби в вітаміні B12
— 60 % потреби в вітаміні C

Жирність грудного молока після року годування зростає в 2-3 рази (дослідження було проведено в лікарні Ліс-Іхілов в Тель-Авіві, проф. Мендель и д-р Любоцкі, опубліковано в «Педіатрікс»).
Окрім харчових характеристик, грудне молоко також виконує такі функції: 1. імунна підтримка та допомога в формуванні власного імунітету 2. захист від алергії. 3. захист від кишкових інфекцій.

1
Міф 2
Тривале вигодовування – це погана звичка, яка викликає зайву залежність

Грудне вигодовування по своїй суті значить більше, ніж просто задоволення потреб дитини в харчуванні. Груди виконують таку важливу функцію, як заспокоєння дитини, асоціюється з безпекою та безмежною любов’ю дитина вчиться любити і спілкуватися саме з грудьми. Потреба в смоктанні ярко виражена в перший рік життя, але вона зберігається і надалі. Дитина може отримати груди при хворобі, чи якщо дискомфортно себе почуває, а може просто захотіти поговорити с мамою, притулитися до маминих грудей, відчути себе в повній безпеці. Це не є звичкою, смоктання грудей – природна потреба дитини, яка має свої тенденції, і у кожної дитини при правильно організованому грудному вигодовуванні згасає в певний час.

Міф 3
Тривале годування впливає на соціальну адаптацію

За даними Ла Лече Ліги, одне дослідження, яке займається дітьми, яких годували більше року, показало значний зв’язок між тривалістю годування і майбутньою соціальною адаптацією в 6-8-річному віці по оцінках вчителів і матерів (Ferguson et al, 1987). По словах дослідників «виявлено тенденцію зниження рівня проблем поведінки з збільшенням тривалості грудного годування».

Міф 4
«Поплаче, забуде, заспокоїться».

Багато діток психологічно готові до відлучення тільки до 2,5-3 років. Дуже важливо не відлучати малюка через плач, не мазати нічим груди, оскільки подібні маніпуляції підривають довіру до матері, демонструють дитині її ненадійність. Відлучення від грудей — це складне питання, тут важливий психологічний підхід. Передчасне відлучення може позначитися негативно як на психічному здоров’ї (дитина може одержати довготривалий стрес в результаті швидкого відлучення зі всіма витікаючими наслідками), так і на фізичному (неготовність до цього імунної системи, хвороба як результат стресу) і трансформуватися в інші порушення.

Міф 5
Гальмує інтелектуальний розвиток дитини.

Навпаки, існують дослідження, що показали, що рівень IQ у дітей, що тривало знаходяться на грудному вигодовуванні, вищий.

Міф 6
Знижує інтерес дитини до дорослої їжі.

Тривале грудне вигодовування ніяк не пов’язано з проявом інтересу до дорослої їжі. Набагато важливіше для мами знати основи природного введення прикорму, коли дитина до цього буде готова, і правильно, поступово сприяти формуванню харчового інтересу. В цьому випадку ситуації, коли інтерес до їжі відсутній, не зустрічаються. Більш того, за матеріалами Ла Лече Ліги, більшість дослідників, що працюють в країнах третього світу, де апетит дітей, що погано харчуються, придбаває критичне значення, рекомендує продовжувати годувати грудьми навіть серйозно недоїдаючих (Briend et al, 1988; Rhode, 1988; Shattock and Stephens, 1975; Whitehead, 1985).

Міф 7
Посилює процес відлучення від грудей в майбутньому.

Якщо годування грудьми максимально наближене до природного, мама завжди чітко реагувала на потреби малюка, правильно будувала межі поведінки, не прагнула відлучити дитину раніше того, коли він продемонструє до цього готовність — процес відлучення проходить м’яко і безболісно і для матері, і для дитини.

Міф 8
Псує форму грудей.

Форма грудей, перш за все, чинник спадковий. Годування грудьми не може негативно позначатися на її формі, адже навіть не годуючі мами часто виявляються незадоволені своїми грудьми. А ось правила годування, що раніше практикуються, напряму впливають на предмет нашої жіночої гордості — регулярне зціджування, харчування «за двох» і різке схуднення, відсутність допомоги в навчанні правильному докладенню і правильному положенню у грудей, перев’язування грудей і інші чинники. Об’єм грудей додає виключно жирова тканина, тому значні коливання ваги часто відображаються на її привабливості. Велике значення має природне припинення лактації, що сприяє природному перебігу процесу інволюції молочної залози і поступовому поверненню жирової тканини, що додає грудям звичний об’єм.

Міф 9
Коли припинити годувати — вирішує тільки мама.

До закінчення годування повинні бути готові і мама, і дитина — психологічно і фізіологічно. Різке припинення лактації може не тільки позначитися на психічному і фізичному здоров’ї дитини, але і на здоров’я матері. Зустрічаються ситуації, коли жінкам при такому завершенні лактації доводилося тривало боротися із застоями в грудях, у них в цей період наголошувалися депресії, що вимагають навіть медикаментозного лікування.

Міф 10
Сексуальний стереотип.

Існує думка, що давати груди дорослій дитині недозволенно, що це сприяє порушенню його сексуального розвитку. Насправді, груди для дитини — перший улюблений об’єкт в житті. З грудьми дитина вчиться любити і довіряти, поводитися з тим, що любиш. Від того, які відносини з грудьми побудує дитина сьогодні, залежатиме його відношення до улюблених людей в майбутньому. І до жінок і чоловіків зокрема.

Міф 11
Тривале годування грудьми — це неприємний обов’язок для матері.

Більшість матерів тривале грудне вигодовування аргументує тим, що ним і дитині це просто приємно. Це дійсно незабутні моменти, які з цим малюком вже не повторяться.

Міф 12
Підвищує ризик онкологічних захворювань.

Навпаки, існують дослідження, що показали, що ризик захворювання раком у жінок, що тривало годували грудьми, набагато нижчий і знижується у міру тривалості годування. Відносний ризик розвитку раку грудей зменшується на 4,3% з кожними 12 місяцями вигодовування, зменшуючи частку ще на 7% з кожними пологами (Lancet, 2002). Матері, які годують грудьми більше 24 місяців, зменшують ризик виникнення раку грудей на 54% в порівнянні з матерями, що годували не більш 6 місяців.

Міф 13
Сприяє розвитку карієсу у дитини.

За даними Ла Лече Ліги, дослідження багатьох фахівців показали, що тривале грудне вигодовування не пов’язано з появою карієсу у дітей. Грудне молоко не знаходиться в ротовій порожнині у дитини довго (на відміну від смоктання соків з пляшечки), а відразу потрапляє в горло (сосок знаходиться на рівні м’якого неба). Крім того, грудне молоко захищає від пересихання ротову порожнину (що є однією з причин появи карієсу). До того ж, великий вплив надає період вагітності (примітки Доктора Палмера — стреси, неповноцінне харчування, прийом антибіотиків в період вагітності), неповноцінне харчування дитини і ін. Також Доктор Палмер відзначає, що деякі компоненти грудного молока навіть можуть профілактувати карієс — імуноглобуліни класу А і G можуть стримувати зростання S. Mutans (один з різновидів стрептококових бактерій, що викликають карієс), а також S. Mutans чутлива до дії такого компоненту грудного молока, як лактоферин.

Міф 14
Сприяє збільшенню ваги матері.

У перші 6 місяців годування вага жінки дійсно може збільшитися незалежно від режиму харчування, але надалі накопичені жири починають витрачатися, і ефективність росте у міру тривалості годування. Не стоїть в період грудного вигодовування є «за двох», оскільки це не впливає напряму на достатність лактації. Багато жінок в період годування ефективно худнуть. Зайва вага, весь період лактації, що зберігається, найчастіше говорить про гормональні проблеми з боку жінки.