Школа для беременных

Все что необходимо знать о беременности и родах

Звязок мами і дитини…Перше годування!

Перинатальні психологи радять зразу після народження прикласти дитину до грудей. Це допоможе зняти післяпологовий стрес у малюка , а з першими краплинами молозива він отримає першу імунізацію.

Дії матері, які впливають на дитину

Дотик. Майже всі дослідники, які вивчали поведінку матерів при першому контакті з їх немовлятами, відмічають однакові дії, які направлені на дотик до своєї дитини, прогладжування, обійми, обмацування, причому мати робить це кінчиками пальців, а потім всією долонею, починаючи з кінцівок дитини, переходячи до тулуба і обличчя.

Контакт«очі в очі». Переважна більшість матерів має нестримне бажання заглянути в очі своїй дитині. 73% з них просять свого малюка «відкрити очки». Ряд дослідників вважають, що кожна мати мріє співставити образ, створений в її уяві під час вагітності з тим, який є насправді.

Підкреслено високим голосом, моментально переходячи на звичайну мову при спілкуванні з оточуючими.

Дослідження цього феномена показало що те, що мати робить інстинктивно, орієнтуючись на відповідь дитини, має під собою фізіологічну основу — система акустичного сприйняття новонародженого найбільш чутлива до високих тонів.

Імітація дитиною рухів губ і голосу матері при спілкуванні матері та дитини — це має надзвичайно важливе значення для становлення мови дитини як засобу спілкування та контакту з оточуючими людьми, розвиток та становлення мови є важливим фактором формування особистості, контакту з іншими людьми, адаптації в складних соціальних умовах.

Навчання. Людське спілкування включає в себе не тільки звук, але і рухи. Ритм танцю — малюнок розмови. Новонароджена дитина, як виявилось, теж рухається у ритмі розмови дорослих. Якщо той, що говорить, робить паузу, переводячи дихання, чи акцентуючи якийсь склад, немовля майже непомітно піднімає брови, піднімає чи опускає руку або ногу.
1
Мати — синхронізатор біологічних ритмів. Поки дитина перебуває в утробі, багато її дій та ритмів співзвучні з такими у матері. Це відбувається завдяки численним ритмічним впливам матері — сну та періоду неспання, циркадному ритму її гормонів, звичному розкладу дня, регулярному биттю її серця. Момент народження порушує звичний перебіг цих ритмів у новонародженого, приводить його системи у стан розбалансування, тому дитина повинна реорганізувати свою біоритмологію і поведінку, щоб відповідати поза утробному оточенню. Саме мати своїм щоденним доглядом допомагає дитині подолати цей стрес. Дослідники порівнюють роль матері в цьому процесі з діями магніту на упорядкування залізних стружок на папері.

Запах матері. За даними американських дослідників новонароджений до 6-го дня життя розрізняє запах молока своєї матері. Численні вчені вважають, що ольфакторна система має дуже важливе значення у формуванні прив’язаності до матері.

Тепло матері. Загальновідома заспокійлива дія тепла на живі істоти. Новонароджена дитина не є винятком з цього правила. При цьому добре відомо, що через свої особливості дитина може швидко охолоджуватись, причому втрата тепла відбувається в основному за рахунок конвекції. Тому для зігрівання новонародженої дитини використовуються, в першу чергу, променисті джерела світла.

Але що цікаво, викладена на груди матері ретельно обтерта дитина практично не охолоджується, не дивля-чись на відсутність зігріваючої лампи.

Для пояснення цього феномену необхідно пригадати, що під дією контакту, «skin to skin», і, особливо, наступ-ного годування грудьми за рахунок виділення у матері окситоцину і вазоактивного інтестінального пептиду, відбувається локальне розширення судин шкіри грудей і місцеве підвищення їх температури. Врешті-решт, новонароджений оточений енергетичною «хмаринкою» материнського тепла.

Дослідники помітили, що мати, спілкуючись з новонародженим, навіть не годуючи його, чітко тримає дистанцію між своїм обличчям і обличчям дитини, яка складає, приблизно, 22,5 см. Очевидно, це вона робить інстинктивно, орієнтуючись на реакцію дитини. На сьогоднішній час достовірно відомо, що ця відстань оптимальна не тільки для зорового і нюхового сприйняття, але і для відчуття тепла материнського тіла.

Дії дитини, які впливають на матір

Контакт «очі в очі». Зорова система є однією з найпотужніших складових, які забезпечують зв’язок матері і дитини. Це особливо підкреслюється в роботах, які детально описують труднощі, з якими зустрічаються матері сліпих новонароджених при встановленні контакту з ними. Такі матері, які не отримують погляду дитини у відповідь, відчувають розгубленість, відчуженість від власної дитини до тих пір, поки не знайдуть інших шляхів взаємодії.

Крик дитини. Крик дитини теж надзвичайно важливий для матері. Відомо, що мати здатна розрізняти крик власної дитини відразу після пологів. Достовірно відомо, що крик голодної дитини збільшує у матері кровообіг в грудних залозах і, навіть, мимовільне виділення молока.

Викид гормонів. Своїми діями дитина ініціює викид гормонів у матері. Як крик голодної дитини, так і просте лизання материнського соска, не кажучи вже про смоктання грудей, викликає виділення окситоцину, що приводить до скорочення міоепітеліальних клітин молочної залози і виділенню молока.

Крім того, окситоцин сприяє скороченню матки, що є чудовою профілактикою кровотеч у післяпологовому періоді. Тому окситоцин ще називають гормоном прив’язаності. У дітей при смоктанні за рахунок подразнення нервових закінчень ротової порожнини відбувається збудження блукаючого нерва і відповідне виділення гастроінтестінальних гормонів. Як відомо, смоктання заспокоює дитину, робить її сонливою.

Чим молодші діти по днях життя, тим вище у них рівень холецистокініну після годування, і вони прекрасно засинають, не дивлячись на малий об’єм їжі в період становлення лактації у матері.

Крім окситоцину у відповідь на смоктання дитиною грудей, у матері підвищується в крові рівень пролактину, який забезпечує продукцію молока. Цей гормон вважається гормоном любові, який сприяє виникненню батьківської поведінки. Очевидно, це означає, що різке підвищення цих гормонів у крові матері підвищує її прив’язаність до дитини, якщо це відповідає дійсності, то продукція цих гормонів, індукована самою дитиною є ефективним біологічним механізмом, який служить для забезпечення виживання новонародженого.

Запах дитини. Безумовно, запах дитини впливає на матір, тим більше, що експерименти показали, що вже на 3—4-й день після пологів більшість матерів пізнають запах власної дитини.

Навчання. Під дією людської мови новонароджена дитина починає робити певні ритмічні рухи. Коли мати це відчуває, вона отримує великий стимул (проти якого вона не може встояти) до повторення своїх дій знову і знову, тобто, кажучи іншими словами, відбувається навчання (стимульоване реакцією дитини) діями матері, які направлені на психічний розвиток дитини.